Okulista – dlaczego warto go regularnie odwiedzać?

okulista - badanie wzroku

Okulista jak dentysta na kontrole trzeba chodzić

Oko – narząd wzroku, to jeden z najważniejszych narządów, który pozwala nam dostrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Jednocześnie jest to narząd bardzo skomplikowany, podatny na urazy, schorzenia i wady. Często zdajemy sobie sprawę że coś jest nie tak gdy jest już za późno. Aby uniknąć problemów wystarczy raz w roku aby obejrzał nas lekarz okulista.

Czym zajmuje się okulistyka?

Okulistyka to specjalistyczna dziedzina medycyny zajmująca się narządem wzroku. W szczególności rozpoznaniem schorzeń oka, jego budową i działaniem oraz leczeniem chorób i wad oczu. Niektóre z powstających wad wzroku są naturalnymi procesami całego organizmu związanymi z fizjologicznym starzeniem się. Inne – krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm – powstają w skutek zaniedbań bądź niewłaściwego trybu życia. Choćby ze względu na zbyt wiele godzin spędzanych przed ekranami: komputera, telewizora czy smartfona. Schorzenia i wady narządu wzroku mogą dotyczyć wszystkich części oka:

  • powiek (np. jęczmień, ropień, półpasiec, niedomykanie, wywinięcie, nadmierne mruganie),
  • narządu łzowego (np. łzawienie, zapalenie gruczołu łzowego),
  • spojówek (np. zapalenie, gruźlica, uczulenie spojówek),
  • gałki ocznej (np. rogówki, twardówki, siatkówki, soczewki, nerwu wzrokowego (np. zanik nerwu wzrokowego, zapalenie) lub oczodołu (np. wytrzeszcz, jaskra).

Profilaktyka i badanie

Chorobom oczu można zapobiegać poprzez higieniczny tryb życia. Leczyć objawowo – kroplami i maściami lub operacyjnie w zależności od schorzenia czy wady. Olsztyn posiada wiele placówek państwowych i prywatnych, w których można zdiagnozować pacjentów okulistycznych. W gabinetach pojawiają się przede wszystkim osoby z podstawowymi wadami wzroku, a dobry okulista nie ma problemu z postawieniem diagnozy. Zwykle wystarcza kilka podstawowych badań i testów oraz dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych lub szkieł kontaktowych by zakończyć diagnozę i poprawić ostrość widzenia pacjentów. Poprawiając tym samym komfort ich życia i samopoczucie. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać okulista Olsztyn. W ramach podstawowej wizyty okulistycznej wykonywane są badania takie jak:

  • badanie ostrości widzenia,
  • komputerowe badanie wzroku,
  • pomiar ciśnienia śródgałkowego,
  • szczegółowe badanie dna oka.

Badania mogą być wykonane po zastosowaniu specjalnych kropli rozszerzających źrenicę lub bez nich. Przy badaniach z zastosowaniem takich kropli polecane jest zabranie ze sobą okularów słonecznych, gdyż kilka godzin po badaniu – gdy działanie kropli jeszcze nie osłabło – pacjenci skarżą się na wysoką wrażliwość na światło, nawet przy pochmurnej pogodzie.

Najpierw okulista potem optyk

W przypadku konieczności noszenia okularów czy szkieł kontaktowych po wizycie u okulisty konieczna jest również wizyta u optyka. Optyk pomaga w doborze opraw okularowych, dopasowaniu szkieł korekcyjnych i soczewek a także zajmuje się serwisem – naprawia wadliwe bądź zniszczone oprawki. U optyka znajdziemy mnóstwo wzorów oprawek, w najróżniejszej kolorystyce i stylu. Dla dzieci, dla kobiet, dla mężczyzn, do czytania a także do ochrony przed słońcem – te wszystkie rodzaje oprawek znajdziemy w salonie optycznym. Pamiętajmy również, że tylko okulary przeciwsłoneczne zakupione w salonie optycznym i mające odpowiednie oznaczenia chronią nas w pełni przed promieniami UV. Te z supermarketu za kilkanaście złotych mogą tylko zniszczyć nasz wzrok.

Oczy mówią także o innych chorobach

Czasem też zdarzają się pacjenci ze schorzeniami, wadami, zakażeniami bądź urazami oka, które wymagają bardziej skomplikowanej diagnostyki i wdrożenia specjalistycznej linii leczenia.
W takich wypadkach konieczna jest współpraca lekarzy kilku specjalności (okulista, diabetolog, lekarz ogólny) a często też pobyt w szpitalu lub wyspecjalizowanej w danych przypadkach klinice okulistycznej. Konsultacje specjalistyczne związane są na przykład z analizą pola widzenia, z chorobami wzroku przebiegającymi wraz z ogólnym schorzeniem ustrojowym – jak na przykład zaćma w przebiegu cukrzycy, z leczeniem ostrych i przewlekłych chorób narządu wzroku, z nowotworami, z oceną grubości rogówki, z diagnostyką oraz wczesnym wykrywaniem i leczeniem jaskry lub z laserową korekcją wad wzroku. W gabinetach przeprowadzane są również drobne zabiegi okulistyczne – usuwanie ciał obcych oraz gradówek, kaszaków i brodawek.

Wysokiej jakości sprzęt diagnostyczny

Do diagnostyki i leczenia schorzeń oczu używa się wysokiej jakości sprzętu. W gabinetach i klinikach znajdują się specjalistyczne urządzenia o tajemniczo brzmiących nazwach – perymetr, tonometr, a także powszechne w diagnostyce chorób nie związanych z okiem – aparaty USG i tomograf. Do zabiegów i operacji narządu wzroku obecnie coraz częściej używane są lasery. Przez ostatnią dekadę okulistyka poczyniła ogromny postęp w technikach operacyjnych w oparciu o urządzenia laserowe. Laserowa korekcja wad wzroku to coraz bardziej popularny zabieg, na który decydują się wszyscy Ci, którym nie odpowiada życie w okularach czy soczewkach kontaktowych. Sam zabieg jest krótki, całkowicie bezpieczny i bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Stosowanie nowoczesnych technik operacyjnych przyczynia się również do krótkiego czasu rekonwalescencji. W zależności od rodzaju zabiegu pacjent może wyjść do domu bezpośrednio po ingerencji laserowej lub następnego dnia.

Z roku na rok wiemy więcej

Okulistyka to dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo dynamicznie, operując nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i leczniczym. Specjalistyczne usługi okulistów i optyków spotkać możemy w wielu miastach Polski: Warszawa, Gdańsk, Olsztyn, Kraków, Katowice – wszędzie tam znajdziemy pomoc okulistyczną. Nie wahajmy się odwiedzić gabinetu okulistycznego gdy nasze oczy potrzebują pomocy. W końcu chodzi o nasz wzrok. Tylko dzięki niemu możemy z zachwytem patrzeć na piękno otaczającej nas przyrody, uśmiech naszych bliskich czy radość na twarzach dzieci.